Bu bir S.Ö ve S.S haberidir… O eski halinden eser yok şimdi… İktidara yakın medyayı tek tek taradık, bakın ne yok

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmeye dair ortak açıklama yapıldı. Özgür Özel, seçim sonuçlarını, Numan Kurtulmuş’un ziyaretleri, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşme üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Bakırhan, ‘Daha çok görüşeceğiz’ derken Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeye vurgu yaptı.

Öte yandan seçim öncesinde CHP ile DEM Parti’nin temaslarını abartarak ve bağlamından kopararak sürekli haberleştiren yandaş medyanın bugünkü görüşme konusunda sessiz kalması dikkat çekti. İktidara yakın yayın organları 31 Mart yerel seçimleri öncesinde DEM Parti seçime kendi adaylarıyla katıldığı halde CHP ile DEM Parti’nin işbirliği yaptığını iddia etmişti. Ancak bugünkü görüşmeye sessiz kaldılar. Nedeni ortaya çıktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, dün yeni anayasa turlarını kapsamında DEM Parti, Saadet Partisi ve İYİ Parti’yi ziyaret etti. Görüşmeler sonrası açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Önümüzdeki ekim ayı gibi bu işin muhtevasına ilişkin tartışmalara başlanabileceğini görüyorum.” demişti. TBMM Başkanı Kurtulmuş’un yeni anayasa stratejisi kapsamında DEM Parti’yle temas etmesi yandaş medyanın bugünkü suskunluğunun nedeni olarak değerlendiriliyor.
Bu arada Tuncer Bakırhan CHP lideri Özgür Özel’le yaptığı görüşmeden sonra açıklamalar da bulundu.

BAKIRHAN: “DAHA ÇOK GÖRÜŞECEĞİZ”
CHP’nin yerel seçim sonuçlarını tebrik ederek “Bugüne kadar siyaset kurumu arasında duvarlar örülmüştü kutuplaşmalar vardı. Siyaset kurumu sorunları özgürce tartışamıyordu. 31 Mart’ta halk siyaset kurumuna da bir mesaj vermişti. Mevcut krizler mevcut iktidarla çözülmüyor. Henüz seçim sonuçlarında ortaya çıkan siyasi iradeyi kabullenmeme söz konusudur. Siyasi partilerin ve muhalefetin bir araya gelmesinin nedeni budur. Önümüzdeki günlerde muhalefet olarak daha çok bir araya geleceğiz. Meselelerin diyalogla ve müzakere ile çözülmesi için daha çok görüşeceğiz. Halkın, emekçilerin sorunlarının çözümü için muhalefetin bir arada olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Muhalefet daha cesur olmalıdır. Sorunların müzakere ve diyalogla çözülmesi için daha büyük sorumluluk alacağız. Anayasa ile ilgili ise bir samimiyete ihtiyaç var. Şuanki iklimde bir samimiyet sorunu var” diye konuştu.
Tülay Hatimoğulları da “Hem CHP’nin 31 Mart seçimlerindeki başarısını hem de ondan sonraki seçimde Türkiye ve bölgedeki siyasal süreçleri görüşmeleri değerlendirmek için bir görüşme talebimiz olmuştu. Sayın Başkan sizleri tebrik ediyoruz, başarılarınızın devamını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZEL’DEN ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEYE DAİR AÇIKLAMA
Özgür Özel dün Erdoğan AKP Genel Merkezinde gerçekleştirdiği görüşmesine dair soruya yanıt verdi. “Boş koltuk sorununun Erdoğan’ın CHP’yi ziyaret talebini iletmesiyle çözümlendiğini belirten Özel, “Kamuoyunun gündeminde ne varsa konuşma imkanı bulduk. Ortaya koyduğum gündemlerin tamamını kendisi dinledi ve heyeti not aldı. Biz de Erdoğan’ın değerlendirmelerini değerlendirdik. Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etmek isterim. Siyasetçilerin el sıkışmadığı dönemlerin sonu demokrasi için hep felaket olmuştur.” dedi.
Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, bugün saat 12.30’da CHP Genel Merkezi’ne geldi. DEM Parti Eş Genel Başkanlarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer karşıladı. Görüşmede DEM’in heyetinde Tuncay Bakırhan, Tülay Hatimoğulları ve Özlem Gündüz; CHP heyetinde ise Özgür Özel, Selin Sayek Böke ve Gamze Taşçıer yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir