Ripple Davası ve Terra İçin Sıcak Gelişme: SEC Hamleleri Geldi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), iki büyük kripto para birimi şirketiyle ayrı yasal savaşlarında harekete geçti: Ripple Labs ve Terraform Labs. İşte Ripple davası ve Terra için yaşanan en son gelişmeler…

Ripple davası sona mı yaklaşıyor?

Bazı uzmanlara göre, XRP tokeninin yaratıcısı Ripple Labs’e karşı açılan dava bir sonuca varmaya yakın görünüyor. 22 Nisan’da Ripple, SEC’in 876 milyon dolarlık tazminat, 198 milyon dolarlık ön karar faizi ve aynı miktarda para cezasını içeren çözüm önerilerine karşı itirazını sundu. Ripple, mahkemenin XRP satışlarının Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal ettiği yönündeki kararını kabul ederken, SEC’in aşırı taleplerine karşı çıkıyor. SEC’in davasında dikkatsizlik veya sahtekarlığa dair kanıt bulunmadığını ve şirketin düzenlemelere uymak için önemli adımlar attığını savunarak maksimum 10 milyon dolar tutarında para cezası öneriyorlar. Temel noktalar, şunlar:

  • Ripple, SEC’in yatırımcılara “maddi zarar” olduğunu kanıtlayamayacağını ve yasal iş harcamalarının herhangi bir kayıp tutarından düşülmesi gerektiğini savunuyor.
  • Ripple, SEC’in zayıf argümanlarına ve diğer kripto varlık davalarındaki emsallerine dayanarak 10 milyon dolarlık bir cezanın makul olduğuna inanıyor.
  • SEC’in gelecekteki olası ihlallere ilişkin iddiasına karşı çıkan Ripple, uyumluluğu iyileştirme ve ABD dışındaki XRP satışları için lisans alma çabalarına dikkat çekiyor.

Ripple CLO Stuart Alderoty SEC’in taleplerini eleştirerek bunları “ABD’deki tüm kripto paralara karşı gözdağı” olarak nitelendirdi. Yargıç Torres’in nihai çözüm aşamasında adil karar vereceğine olan güvenini dile getirdi. Bu sırada, SEC’ten 2 avukatın Debt Box davası ile ilişkili olarak istifa ettiği bilgileri geldi. Bu dava da kripto para alanında büyük bir olay olmuştu.

Terraform Labs için ceza talebi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, bundan sadece birkaç gün önce, 19 Nisan’da SEC, Terraform Labs ve kurucu ortağı Do Kwon’a karşı ciddi cezalar talep eden benzer bir önergeyi sunmuştu. Komisyon, Terraform (420 milyon dolar) ve Kwon (100 milyon dolar) arasında bölünmüş 520 milyon dolarlık önemli para cezasının yanı sıra 4,7 milyar dolarlık şaşırtıcı bir tazminat ve ön karar faizi talep ediyor. Şimdi ise, Terraform ve Kwon tarafından cezalar için yeni öneriler geldi:

  • Terraform Labs 3,5 milyon dolarlık çok daha düşük bir para cezası önerdi.
  • Potansiyel olarak 100 milyon dolarlık bir para cezasıyla karşı karşıya olan Do Kwon, yalnızca 800.000 dolarlık bir ceza talebinde bulundu.

SEC, mali cezaların ötesinde şunları önerdi:

  • Do Kwon‘un menkul kıymet ihraç eden şirketlerde memur veya direktör pozisyonlarında görev almasının engellenmesi.
  • Bankacılık hesaplarının ve varlıklarının tam olarak açıklanmasının zorunlu kılınması.
  • Gelecekteki suiistimalleri önlemek için Terraform Laboratuvarlarına “davranış temelli tedbir” uygulanması.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir